Baňková masáž, baňkování

Baňková masáž je starověká čínská metoda. V západních zemích se používá hlavně k léčbě pohybového aparátu v Číně ji však používají k léčení a prevenci různých onemocnění (zažívací a vylučovací systém, atp.).

Medová masáž

Mechanismus účinku

Při baňkování nebo léčbě baňkou přikládáme skleněné kulovité nádobky s nahřátým vzduchem na pokožku těla. Pro zvýšení účinku přikládáme baňku buď na aktivní akupunkturní bod a reflexní místa (Haedovy zóny), kde ovlivňujeme správnou funkci jednotlivých orgánů a nebo na tzv. trigerpointy (bolestivá místa a body). V baňce se ochlazováním vytvoří podtlak, který způsobí její přisátí. Baňka silným podtlakem v místě působení přivodí silné prokrvení, prohřátí a okysličení dané oblasti. Tím dochází k odplavení nahromaděných škodlivin, úlevě při bolestech zad a k úpravě funkce příslušného vnitřního orgánu. Podtlak má však za následek popraskání jemných vlásečnic a vzniká malý krevní výron zřetelný jako modřina (lidově řečeno “cucflek”). Je méně hlubší a za pár dní se vstřebá (rychlost vstřebávání je individuální, s častějším opakováním aplikace se zkracuje). Působení baňkou pozitivně ovlivňuje také pochody látkové výměny v přilehlém okolí a stimulujeme imunitu organismu.

Účinek baňkování je tedy:

 • mechanický - tělo se prokrví, prokysličí, uvolní
 • reflexní - obnovuje správnou funkci vnitřních orgánů
 • ovlivní lymfatický systém - z těla se odplaví velké množství škodlivin

Forma

Baňkou můžeme provádět buď masáž nebo ji můžeme též využít k léčbě různých onemocnění a to ve formě aplikace lokální, kdy baňky necháme působit na určitých místech těla.

Masírujeme záda, bederní oblast i šíji. Masáž provádíme většinou jednou až dvěmi baňkami. Nejčastěji používáme baňky skleněné. S těmi se projíždí po partii tak, aby se nedostal do baňky vzduch. Pohybem baňky můžeme na klienta působit buď sedativně, nebo tonizačně (uvolníme, nebo povzbudíme). Tato technika se provádí buď samostatně a nebo se používá jako doplněk po masáži.

Medová masáž

Masáž provádíme obvykle 3-15 minut, nejdéle je možné masírovat hodinu v závislosti na předchozí terapii nebo stavu klienta. Při lokální aplikaci necháváme baňku působit maximálně 15 minut.

Ideální počet návštěv 8-10x opět v závislosti na stavu klienta.

Indikace

 • Z těla se odplavují lymfatickým systémem a potními žlázami nečistoty (metabolity)
 • Tkáň se prokrví, dochází k pročistění krve a zlepšení krevního oběhu.
 • Tkáň se prohřeje a prokrví a tak se intenzivně uvolní zatuhlý sval a odstraní se bolest
 • Dochází k nabuzení imunitního systému, urychlí se látková výměna ve svalech
 • V jednotlivých oblastech pozitivně ovlivňujeme funkci vnitřních orgánú např.: plíce, slezina, žaludek atp.
 • V oblasti šíje můžeme docílit např. zmírnění bolestí hlavy, oddálení migrén.
 • V oblasti hrudní páteře pomáháme při suchém kašli, zánětu průdušek, astmatu, ovlivňujeme horečku, spouští se pocení při nachlazení.
 • V oblasti bederní páteře např. pozitivně stimulujeme při potížích s ledvinami, odstruňujeme bolest při menstruaci
Medová masáž

Pro koho masáž není vhodná

Baňkování není vhodné pro lidi s onemocněním krve (špatná srážlivost, hemofilie, trombozy), u lidí s nádorovým onemocněním, u klientů trpících těžkými psychickými poruchami. Baňkování není vhodné u starých osob a ve stavech těžkého vyčerpání. Dále se nesmí provádět u onemocnění kůže (plísně, záněty, vředy, akné, ekzémy, odřeniny, pohmožděniny, rány). Z pohledu čínské medicíny se nebaňkuje při yangových stavech onemocnění (otoky, vodnatost).

Po masáži

Po baňkování byste se měli cítit uvolnění, prohřátí, energeticky povzbuzení. Jelikož po baňkování vznikají mírné krevní výrony (modřiny, lidově “cucflek”) doporučuje se do vymizení nevystavovat pokožku přímému slunci, nebo působení v soláriu.